poniedziałek, 10 marca 2014

Jak uszyć kosmetyczkę - etui na dysk?

Szycie kosmetyczki nie jest trudną sprawą nawet dla początkujących, Zwłaszcza jeśli ma się pod ręką (przed oczami) pomoc, albo dobrego "wujka Google". Zaznaczam na początku, że nie jest to oczywiście jedyny sposób, ale za to jest mój. Inne podpowiedzi możecie znaleźć tutu.

 1. Pierwszy krok to przygotowanie materiałów. Potrzebujemy dwa kawałki materiału na zewnętrzną warstwę kosmetyczki, dwa identyczne kawałki tkaniny na podszewkę, suwak, flizelina i/lub usztywnienie. Moja kosmetyczka miała służyć jako etui do dysku zewnętrznego, a ponieważ szyłam już z dżinsu i dałam trochę grubsze wypełnienie, więc zrezygnowałam z flizeliny. Przydadzą się jeszcze niewielkie kawałki tkaniny na odszycie zamka (patrz pkt 4). Dodatkowo, jeśli chcemy jakieś ozdoby, to musimy zapewnić materiał dla nich. Jaki? To zależy już od Waszej kreatywności. Wymiary? Zależą od przeznaczenia. Ja zmierzyłam dysk i dodałam 2 cm z każdej strony. Ważne by starannie wymierzyć odcinki - kwadraciki! zaznaczone na zdjęciu. Pamiętajcie o dodaniu zapasów na szwy. Ja daję 1,5 cm (z wyjątkiem ociepliny, bez zapasów na szwy) i jak zobaczycie na kolejnych zdjęciach czasami je rysuję, żeby było łatwiej.

 2. Jeśli chcemy ozdobić kosmetyczkę, to jest to właśnie ten moment. Ja wybrałam, o ile się nie mylę, tak to się nazywa, odwrotną aplikację. Jeśli nie chcemy, możemy przejść od razu do punktu 3.

  Odwrotna aplikacja


  Na lewej stronie zaznaczamy odpowiedni kształt z zapasami na szwy. Przeszywamy po zewnętrznych krawędziach. Będą one stanowić krawędź naszej aplikacji. Wycinamy środek po wewnętrznych liniach, rozcinając zapasy na szwy, by można je wywinąć i zaprasować. Pod spód przyszywamy tkaninę stanowiącą naszą aplikację, odpowiednio wzmocnioną flizeliną i/lub usztywnieniem. Przyczepiamy szpilkami, a potem przyszywamy blisko krawędzi.

 3. Wszywanie ociepliny. Jeśli nie jest potrzebne, przechodzimy do następnego punktu.
  Ocieplinę (wykrojona bez zapasów na szwy) układamy odpowiednio na tkaninie i pikujemy, wg własnego uznania. U mnie wygląda to tak

 4. Dodatkowa ozdoba to wypustka na bocznych szwach.

  Wypustka

  Najprostsza wersja (nie jedyna, tu macie przykład ) to złożony pasek materiału. Wszywamy na brzegach i spodzie na prawej stronie jednej! z tkanin wierzchnich. Widoczne na zdjęciu nadmiary potem odcięłam zgodnie z krawędziami.


 5. Teraz najtrudniejszy moment - wszycie suwaka.

  • przygotowanie suwaka - na końcu suwaka układamy prawymi stronami materiał na odszycie i suwak, przeszywamy. Następnie odwijamy i stębnujemy. W ten sposób mamy ładniejsze wykończenie brzegu zamka. Można przyciąć od razu tkaninę do szerokości suwaka, lub tak jak ja, wzmocnić dodatkowo podwinięciem. Nadmiar odetniemy później. Powtarzamy procedurę z drugiej strony.

  • wszycie suwaka - zaznaczamy środek tkaniny wierzchniej, suwaka, i podszewki. Układamy kolejno wyrównując względem środka prawą stronę tkaniny wierzchniej do prawej strony suwaka, a na wierzch do lewej strony suwaka prawą podszewki. Brzmi skomplikowanie, a nie jest. Widać wszystko na zdjęciu. Odwracamy i stębnujemy. Potem powtarzamy po drugiej stronie suwaka i oto efekt. Pamiętajmy o nie zszywaniu zapasów na szwy.

 6. I już z górki. Teraz składamy tkaniny wierzchnie razem prawymi stronami, podobnie podszewkę. Wcześniej rozpinamy lekko zamek, żeby można było wywrócić kosmetyczkę na prawą stronę. Zszywamy "worki" wierzchni i podszewki. Uwaga: w spodzie podszewki zostawiamy nie zszyty fragment, potrzebny potem do wywinięcia kosmetyczki. 
 7. Zszywamy rogi kosmetyczki.
 8. Wywijamy całość na prawą stronę i zszywamy dno kosmetyczki w podszewce po prawej stronie i gotowe.


Pozdrawiam i powodzenia w szyciu Waszych kosmetyczek.
1 komentarz:

 1. Hello, nice to meet you. Your tutorial is great. Thanks for leaving a comment on my blog! Happy Sewing! Elisabeth from Vienna

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zechciałeś być moim gościem. Proszę zostaw po sobie ślad.
Thank you you want to be my guest. Please post a comment.