poniedziałek, 19 maja 2014

Recyclingowa sukienka

Ze sztruksem się na razie żegnam, może nie na długo, bo jeszcze chciałam..., ale cicho sza...pochwalę się, jak zrobię. Zabrałam się ostatnio za bawełnę dzianinową. Zabrałam to dużo powiedziane, bo niedużo jeszcze uszyłam. Zawsze uciekałam od dzianin, bo to trzeba, żeby elastycznie, bo to trudno, bo nie mam overlocka...Przyczyny można mnożyć. Ale przecież moja maszyna potrafi szyć ściegi elastyczne. Może do overlocka im daleko, ale na początek wystarczy. Żeby nie było, że złej baletnicy, to...sami wiecie co dalej, zabrałam się do próbowania. Na początek recycling, żeby nie było żal jeśli się nie uda. Na wszelki wypadek przeprowadziłam dokumentację pracy. Bo może jednak się uda uszyć coś ciekawego. Cóż byśmy zrobili bez tej iskry wiary i nadziei? Więc do dzieła. Wykorzystałam bluzeczkę, której nie zamierzałam już nosić i zaczęłam wymyślać. A oto kolejne etapy pracy.

1. Przykładamy do tkaniny bluzeczkę/sukienkę pasującą na przyszłego właściciela - to zamiast wykroju.


 2. Wykrawamy zwracając uwagę na podkrój pach i szyi. Oczywiście pamiętamy o zapasach na szwy. Jeśli podkroje pach i szyi wykończymy później lamówką, możemy zapasy na szwy pominąć. Ja je dodałam, bo nie byłam pewna, czy poradzę sobie dobrze z lamówką.

Zwróćcie uwagę, że linia cięcia zaznaczona jest jedynie do środka wykroju. Dlaczego? Symetria lewej i prawej strony - to najważniejszy teraz element. Jak ją osiągnąć? Prosto. Składamy wykrojoną już część z drugą "stroną", choć jeszcze nie jest skrojona i kroimy.

Widać wyraźnie, że teraz prawa i lewa strona naszej kreacji będzie taka sama. Przy okazji odcinamy istniejący brzeg bluzeczki. Z doświadczenia wiem, że nie opłaca się go wykorzystywać. Po prostu nieładnie wygląda na koniec.


3. Mamy skrojoną bluzeczkę/sukienkę, bo na tym etapie to od nas zależy co dalej zrobimy.

I tu jest moment, którego nie wykorzystałam, bo już tak chciałam zobaczyć co mi się uda stworzyć. Czas zrobić głębszy podkrój szyi z przodu, ewentualnie dowolnie ukształtować. W tym celu składamy na pół jedną z wykrojonych części - symetria znowu!!! - i kroimy dekolt przodu. Ja to zrobiłam później i osiągnęłam wcale nie gorszy efekt. Ale tak byłoby zgrabniej.

4. W końcu zszywamy!!! ramiona i boki. I tu czas pochwalić się tym, jak wyglądają szwy. Na zdjęciu widać jak odcinam zapasy na szwy.
5. Do tego momentu mamy skrojoną "górę". Możemy obszyć po prostu lamówką skrojoną z materiału wyjściowego, innego, albo kupioną np atłasową, a dół po prostu podwinąć. Możemy doszyć u dołu też ściągacz i powstanie coś w rodzaju bluzy. Możemy doszyć u dołu falbanę, tak jak ja i mamy sukieneczkę.

6. Zaplanowałam, że będzie to prawie 100% recycling. Wykorzystałam więc jeszcze rękawy i skroiłam elementy falbany i z resztek skroiłam lamówki. Nawet wykorzystałam atłasową lamówkę robiąc kokardkę.
7.A tak pogłębiłam podkrój szyi. I tu uwaga, można tak poprawić podkrój na gotowej bluzeczce, jeśli nie podoba się nam/znudził istniejący. Dobry sposób na odświeżenie bluzki.

Zwróćcie uwagę na sposób złożenia - znowu symetria!!!

8. Podkrój szyi i pach wykończyć lamówką. Nie pokazuję jak wszywać lamówki, bo są do tego świetne tutoriale, a ja nie czuję się specjalistką w tym zakresie.


9. Przyszywamy falbanę, podszywamy. I skończone.
Zależało mi, żeby sposób szycia był w miarę uniwersalny. Pewnie niejedno takie szycie przede mną. Podoba mi się też, elastyczność projektu. A może Wy macie jakieś swoje patenty np. na wykończenie pach, szyi i zechcecie się podzielić nimi ze mną?
Mam nadzieję, że ten mały tutorialik przyda się komuś ;).


Udanych projektów!2 komentarze:

 1. Cieszymy się, że instrukcja zadziałała :) Jedna uwaga - radziłabym nieco zmniejszyć ogólną szerokość bloga (szablon -> dostosuj -> szerokość), do tego stopnia, by nie było poziomego suwaka na dole strony. Wtedy blog będzie wyglądał znacznie schludniej :)

  Poza tym - gratuluję ciekawego pomysłu na bloga.

  Pozdrawiam!

  Zapraszamy ponownie na naszego bloga oraz na fanpejdż na facebooku:
  /graphical-thoughts.blogspot.com / facebook.com/GraphicalThoughts

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny. Słuszne spostrzeżenie, co do szerokości bloga. Ja mam po prostu szeroki ekran, więc nie ma żadnego problemu ;), ale przecież blog jest dla Was i poprawiam. A na Waszą stronę zajrzę pewnie jeszcze nie raz ;)

   Usuń

Dziękuję, że zechciałeś być moim gościem. Proszę zostaw po sobie ślad.
Thank you you want to be my guest. Please post a comment.