czwartek, 24 lipca 2014

Torba na stereobox


Stereobox to mały aparacik do oglądania historyjek utrwalonych na przezroczach umieszczonych na krążkach. Brzmi okropnie, ale idea prosta. Taki właśnie aparat znalazł się jeszcze na strychu z czasów mojego dzieciństwa. Działa, a jedyne czego mu brakowało to odpowiedniego etui. Ten tutaj to prototyp, bo tego typu etui szyłam pierwszy raz. Sami oceńcie, jak Wam się podoba.









poniedziałek, 21 lipca 2014

Moje seminole

Spodobała mi się fajna technika łączenia małych elementów. Bardzo proste i efektowne, choć nie umiem tego nazwać po polsku. Może Wy znacie poprawną nazwę po polsku, byłabym bardzo wdzięczna.  Uszyłam w ramach testów moje pierwsze pudełko wykorzystując seminole jako ozdobę.


Tutorial

1. Wycinamy paski z materiału - ja mam 3 kolory. Szerokość pasków określa wielkość wzoru końcowego. Długość wg potrzeby.


2. Zszywamy paski, rozprasowujemy starannie szwy i tniemy na wąskie paski. Otrzymujemy:

3. Składamy teraz kawałki w następujący sposób i zszywamy (oczywiście składamy elementy prawymi stronami). Uwaga na łączenie środkowych fragmentów


4. Po zszyciu wszystkich elementów, odcinamy naddatki wzdłuż zaznaczonej linii


5. Doszywamy "brzegi", stęnujemy

6. Możemy wykorzystać gotowy element. Ja zrobiłam ścianki boczne w pudełku z seminole.




Udanego szycia!
Enjoy!


czwartek, 17 lipca 2014

Letnia torebka - idealna na spacery z dziećmi

Moja pierwsza torba z kieszeniami wewnątrz, na zewnątrz i na klapce. Lekka, pakowna na spacery z dziećmi.








poniedziałek, 7 lipca 2014

Sukienka dla małej księżniczki

Baaardzo podobają mi się sukienki dla dziewczynek z marszczeniami wokół dekoltu i rękawków. Postanowiłam spróbować uszyć coś podobnego dla mojej małej dziewczynki. Pomyślałam też, że nie ja jedna mam problem, jak skroić poszczególne elementy, więc pokusiłam się o pewne podsumowanie tego, co podejrzałam na Waszych blogach.



Składniki


tkanina na sukienkę (ilość zależy od rozmiaru), gumka, nici, maszyna do szycia wskazana, acz nie jest obiektem krytycznym, koronka/wstążka do ozdoby

Krojenie

Wykorzystałam papierowy "wykrój" zrobiony metodą opisaną już wcześniej na podstawie pasującego ubranka (żółte linie) i odrysowałam coś na kształt rękawów raglanowych. (linie czerwone).  Materiał jest złożony na pół. Czerwona strzałka wyznacza żądaną długość sukienki, tutaj mierzoną od pachy. Dodatkowo skroiłam dwa prostokąty o długości równej 2 razy długość raglanu i szerokości, jaką założyłam dla długości rękawka. Pamiętamy o zapasach na szwy, szczególnie na podkroju szyi i końcu rękawka, przeznaczonej do zmarszczenia. Jak widać po bokach pozwoliłam by sukienka była trochę szersza niż wykrój.


Szycie
Zszywamy razem najpierw "raglanowe" elementy, a następnie rękawki i boki sukienki. Następnie podwijamy dwukrotnie krawędzie materiału na szyi i rękawkach, przeszywając tak by powstał nam tunelik na gumkę.


 Tak to wygląda po wciągnięciu gumeczek.




Pozostaje podwinięcie dołu sukienki, naszycie koronki i gotowe.



Uwagi
Moja sukienka utworzona została właściwie z dwóch, no czterech dla ścisłości prostokątów. Jeden kształt części główne i kolejny rękaw. Widziałam ładne lekko poszerzane dołem części główne sukienki i tak bym uszyła, przy odrobinie większej ilości materiału, który posiadałam.
Podobnie rękawki mogą być ścięte lekko w kształt trapezu (i tu pamiętamy, że ramię trapezu musi być równe długości "raglanu"). Widziałam odcinane w talii sukieneczki, uszyte na bazie wykroju tego, który pokazałam.  Reszta zależy jedynie od naszej fantazji i może odrobinę umiejętności.



Powodzenia w szyciu!!